Slzy Ronalda

Cristiano Ronaldo pláče. V pondělí večer, přesně v 23:16, stojí na trávníku frankfurtské arény a roní slzy. Pravým rukávem si otírá tvář, znovu a znovu vrtí hlavou. Je prodloužení, poločas. Zápas Portugalska proti Slovinsku stále není rozhodnutý, výsledek osmifinále je stále nejistý. Ronaldo však stojí a pláče.

Před pěti minutami byl Diogo Jota faulován ve slovinském pokutovém území, italský rozhodčí Daniele Orsato okamžitě nařídil penaltu a všichni na stadionu věděli, kdo si vezme míč pro tento klíčový okamžik: Ronaldo. Stál přesně na šestnáctce, políbil míč, strčil si ho pod paži, díval se na zem a snažil se ignorovat vše kolem.

Před ním stále Slovinci diskutovali s rozhodčím, trvalo to jednu až dvě minuty, než byl prostor pro penaltu volný. Další polibek pro míč, Ronaldo ho položil na značku, ustoupil několik kroků zpět, naběhl a vystřelil do pravého rohu. Na malý okamžik nastalo ticho – a pak slovinský jásot. Brankář Jan Oblak míč lehce usměrnil na tyč, ve 105. minutě tohoto zápasu. Krátce poté stál Ronaldo a plakal.

Ale i on se raduje, sevřel levou pěst. V 23:43 běží Ronaldo k Diogo Costovi, portugalskému brankáři, kam běží všichni. Pevně ho obejme a uznale mu poplácá po zádech. A usmívá se. Portugalsko postoupilo do čtvrtfinále tohoto mistrovství Evropy, a nebyl to Ronaldo, kdo rozhodl, ale brankář Diogo Costa.

Čtyři minuty předtím, v 23:39, portugalští hráči vstali, mnozí sevřeli pěsti, křičeli: „Siiuuuu!“ Ronaldo opět stál na penaltovém bodě, opět políbil míč a tentokrát si zvolil levý roh, jeho oblíbený roh pro penalty. Oblak to tušil, ale míč nezastavil. Před Ronaldem už Josip Ilicic neuspěl proti Diogu Costovi, čtyřiadvacetiletý brankář chytil také penalty Jure Balkovce a Benjamina Verbiče. Na druhé straně skórovali Bruno Fernandes a Bernardo Silva.

Diogo Costa je mužem zápasu Mužem večera je však brankář. Nikdy předtím v historii mistrovství Evropy nikdo nechytil tři penalty v penaltovém rozstřelu. I když se tento večer všichni dívali na Ronalda, krátce před půlnocí stál Diogo Costa na trávníku s pohárem v ruce, který získal jako „hráč zápasu“. „To byl nejlepší zápas mého života,“ řekl: „Řídil jsem se jen svým instinktem. Jsem velmi, velmi šťastný a rád, že jsem mohl týmu pomoci.“

Také na konci prodloužení zachránil Portugalsko, když Benjamin Šeško běžel sám na něj a on levým nohou odvrátil střelu útočníka RB Lipska. Předtím Pepe, ve věku 41 let druhý nejstarší hráč Portugalska, ztratil míč jako poslední hráč.