Kontroverze kolem zavírání muzea Brauer

Univerzita stále plánuje prodat tři umělecká díla, cituje rozpočtový deficit a možné aktivistické protesty.

Indiana Valparaiso University uzavřela muzeum umění Brauer a propustila jeho ředitele Jonathana Canninga uprostřed probíhající kontroverze ohledně plánu univerzity prodat tři umělecká díla na financování rekonstrukce kolejí pro nováčky. Prezident univerzity, José Padilla, poprvé oznámil možnost prodeje v únoru 2023, přičemž uvedl předpokládaný deficit 9 milionů dolarů na období 2023–2024 a klesající počet studentů, z 4500 na méně než 2800 za posledních pět let.

Zprávu o uzavření muzea a odchodu Canninga přinesl ArtDaily. Chicago Post Tribune informoval o Canningově propuštění, stejně jako o dalších 13 propouštěních v rámci „restrukturalizace“. E-mail zaslaný oddělení komunikace univerzity s žádostí o další informace byl nedoručitelný; telefonáty na marketingové oddělení nebyly vráceny. Na webových stránkách muzea se uvádí, že je dočasně uzavřeno, bez dalších informací. Canning okamžitě nereagoval na e-mailovou žádost o komentář.

Tři umělecká díla—Rust Red Hills (1930) od Georgia O’Keeffe, Mountain Landscape (1865) od Frederic E. Churcha a The Silver Veil and the Golden Gate (1914) od Childe Hassama—jsou odhadována na celkovou hodnotu až 20 milionů dolarů. Samotné O’Keeffe bylo oceněno na 15 milionů dolarů v roce 2016.

Mnoho lidí v komunitě se vyjádřilo proti prodeji. Fakultní senát hlasoval proti tomuto kroku. Zakládající ředitel Richard Brauer a emeritní profesor práva Philipp Brockington podali v dubnu žalobu na zastavení prodeje, ale soud ji v říjnu zamítl pro nedostatek oprávnění.

Škola zopakovala argumenty jiných univerzit ohledně prodeje pláten, nejen kvůli rozpočtovému deficitu, ale také s tím, že umělecká díla nejsou centrální pro základní misi muzea, kterou je vzdělávání studentů. Renovované koleje, podle nich, by přilákaly více studentů, jejichž školné by pomohlo vyrovnat deficit. Modernizace, s prvky jako centrální klimatizace, může podle Valparaiso stát až 20 milionů dolarů.

V reakci na tento argument vydala Asociace ředitelů uměleckých muzeí, Americká aliance muzeí, Asociace akademických muzeí a galerií a Asociace kurátorů uměleckých muzeí společné prohlášení, odsuzující plány Valparaiso, ve kterém uvedly: „To, že univerzitní muzeum existuje v rámci širšího ekosystému své mateřské vzdělávací instituce, nezbavuje univerzitu povinnosti jednat eticky ani jim nedovoluje ignorovat otázky veřejné důvěry a používat sbírky muzea jako likvidní finanční aktiva.“

Valparaiso však také učinilo dva neobvyklé nároky v argumentaci, že si nemůže nechat plátna, jeden založený na nebezpečí pro díla a druhý na podmínkách trustu, který poskytl prostředky na jejich nákup.

V květnu univerzita podala petici k okrese Porter, ve které uvedla, že by měla mít možnost prodat obrazy, protože je nemůže udržet v bezpečí, přičemž citovala možné budoucí aktivistické protesty s polévkou (které se v petici objevují v uvozovkách) podobné těm, které se zaměřily na Monu Lisu a Slunečnice od Vincenta van Gogha. Aby předešli těmto akcím, univerzita v září přemístila umělecká díla na bezpečné místo mimo kampus.