Pastrňák: Samý rekord, ale v jednom oboru je spíš chudý příbuzný

Pastrňák: Samý rekord, ale v jednom oboru je spíš chudý příbuzný

Hokejista David Pastrňák překonal v zápase s Penguins další milník – přes 100 bodů za sezonu. Nový důkaz, že osmiletou smlouvu na 90 milionů dolarů hrubého (téměř dvě miliardy korun) si zaslouží.

Je teď nezastavitelný, alespoň v hokeji to tak vypadá.

V zápase Pittsburgh–Boston se s napětím čekalo, zda David Pastrňák poprvé v kariéře v NHL překoná stobodovou hranici, ale on ji přejel jako v rychlíku. Hattrickem pomohl Bostonu k výhře 3:4 a sám zapsal už 103 bodů za góly a nahrávky v této sezoně.

V ní navíc, docela nedávno, podepsal životní smlouvu. V příštích osmi letech mu Bruins zaplatí 90 milionů dolarů před zdaněním. Skoro dvě miliardy, pokud chcete v českých korunách.

Je ale jeden obor, v němž Pastrňák v porovnání s megahvězdami, jakou je on, vůbec nevyniká. Nejlépe placený český sportovec a šestý nejlépe honorovaný hokejista NHL má relativně velmi nízké sponzorské příjmy. Stručně řečeno: v reklamě nic moc.

K příjmům Connora McDavida nebo Rusa Alexandra Ovečkina se ani neblíží. Oba si přijdou na zhruba pět milionů dolarů navíc ke svým hokejovým gážím.

A to navíc tyto částky, v NHL výjimečně vysoké, jsou směšné v porovnání s jinými sporty. Takový LeBron James má roční příjem z reklam 16× vyšší – 80 milionů dolarů.

Proč tomu tak je?

David Pastrňák si vybral z tohoto pohledu sport, který ke skutečným globálním nepatří. Z pohledu Česka, nebo očima fanouška NHL se to nemusí zdát, ale hráči zámořské hokejové ligy nejsou pro velké a významné značky zdaleka tak atraktivní jako basketbalisté, baseballisté nebo hráči amerického fotbalu.

„Ten rozdíl tam opravdu je a hlavním faktorem je postavení hokeje na severoamerickém trhu, ten totiž v tomto srovnání generuje tržní sílu a přímo ovlivňuje hodnoty sponzorských smluv,“ uvedl pro Seznam Zprávy Petr Hercík, výkonný ředitel agentury Sport Invest Marketing.

„NHL v porovnání s ostatními „big four“ (NFL, NBA, MLB a NHL) je v některých faktorech násobně menší a již delší dobu se ozývají hlasy, které předpovídají, že MLS (liga fotbalová) přeskočí NHL. Tím pádem individuální hvězdy z NHL mají horší startovní pozici oproti hvězdám z NFL či NBA. Mohou se samozřejmě svojí komunikací či aktivitami mimo sport odlišit a přerůst ostatní, ale pokud jdeme pouze po „slávě“ z jejich sportu, tak je logické, že se nemohou rovnat,“ zdůraznil Hercík.

K tomu musíme přidat fakt, že Pasta není rodilý mluvčí. I to ho v práci pro reklamu za mořem „handicapuje“.

Proto má dnes David Pastrňák zřejmě nejviditelnější kontrakt nikoli s americkou nebo světovou firmou, ale v Česku se sázkovou společností Tipsport. Ta má exkluzivní partnerství s NHL na vysílání přenosů na TV Tipsport.

Za sérii známých televizních reklam (i s Ester Ledeckou, fotbalistou Ladislavem Krejčím a dalšími známými sportovci) obdržel slušnou částku, kterou žádná ze smluvních stran zveřejnit nechce. Tipsport pouze uvádí, že „podmínky odpovídají tomu, že se jedná o nejslavnější české sportovce“.

Jan Horák