Čechům bydlení na vesnici vyhovuje, do velkoměst se příliš nehrnou

Čechům bydlení na vesnici vyhovuje, do velkoměst se příliš nehrnou

Kde a v čem by Češi bydleli, kdyby si mohli vybrat? Ideálem je pro ně dům se zahradou na vsi v jižněji položených krajích republiky. Zájem o život ve velkých městech naopak opadá.

Na předměstí či v příměstské oblasti hned za městem by chtěl žít více než každý desátý obyvatel a ve městech něco přes 40 procent lidí – čtvrtina z nich v širším centru města a tři čtvrtiny v jeho okrajových částech. Vyplynulo to z průzkumu o vysněném bydlení Čechů, který provedla agentura NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu na vzorku více než tisícovky respondentů ve věku 18 až 65 let.

„Nejoblíbenější oblíbenější variantou života na vesnici je však pořád relativní blízkost většího města, to je klíčové pro 30 procent Čechů,“ komentuje výzkum mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.

Nejšťastnější se přitom zdají být lidé žijící v těch nejmenších obcích do 1000 obyvatel. Dvaasedmdesát procent z nich by se do větší obec stěhovat nechtělo, což je vůbec největší podíl lidí spokojených s místem svého bydliště. Lidé žijící v obcích pod pět tisíc obyvatel jsou se svým místem bydliště většinou spokojeni, což dokládá to, že v nich chce zůstat silnější polovina obyvatel.

Naopak v obcích mezi 5 000 a 99 000 stávajících obyvatel by chtěla žít nadále méně než polovina z nich a většina ostatních by se raději přestěhovala do menší obce. Lidé žijící ve velkoměstech by v nich ve více než polovině případů chtěli zůstat, avšak Češi z menších měst a vsí po životě ve velkoměstě příliš netouží, žít by v něm chtělo z každého kraje jen od tří do sedmi procent obyvatel.

„Naprosto tomu rozumím. Žila jsem dlouhá léta v Praze, pak několik let ve větších městech kolem 90 tisíc obyvatel a nakonec na vesnici o pár stovek obyvatel. Nejšťastnější jsem právě na té vesnici, Kamarádka mi radí, ať to nikomu neříkám, protože pak se do vsí naženou ostatní obyvatelé velkých měst a zkazí tam to hezké,“ říká Eva S. ze severu Čech.

Veronika Novotná